Narodowe czytanie w naszej szkole

15 września 2017r. uczniowie  klasy VIb pod kierunkiem nauczycieli p. Urszuli Marczyk, p. Lucyny Klemba przygotowali i odczytali wybrane fragmeny dzieła Stanisława Wyspiańskiego.

Uczniowie wykonali również prezentacje multimedialne oraz plakaty o życiu i twórczości artysty dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę. Przygotowano również gazetki ścienne.

Fragmenty „Wesela” czytali: Magdalena Dziuda, Patrycja Chruściel, Patrycja Chybner, Marta Barańczyk, Konrad Nielepkowicz, Aleksander Nielepkowicz.

Klasy I - III również również przyłączyły się do tej akcji. Z wielkim zainteresowaniem słuchały prezentacji o autorze i jego dziele. Uczniowie klasy III wykonali gazetkę, na której zaprezentowali różne wersje okładki dramatu "Wesele". Zrobili również kolorowe zakładki przypominające o tym, że należy dbać o książki.

„Narodowe Czytanie”  to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.  Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku cała Polska czytała "Wesele". Dramat w trzech aktach - najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia z 1900 roku – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Na weselu pojawił się także Wyspiański, o którym tak napisał znany twórca Tadeusz Boy-Żeleński: stał całą noc oparty o futrynę drzwi, patrząc swoimi niesamowitymi oczyma. Obok wrzało weselisko, huczały tańce, raz po raz dolatywał do jego uszu strzęp rozmowy. I tam ujrzał i usłyszał swoją sztukę.

Tylko niezwykła potęga wyobraźni Wyspiańskiego mogła przemienić wesele jego kolegi w rzeczywistość symboliczną, ogarniającą uczestników tego wydarzenia, a zarazem całe polskie społeczeństwo.

Autor: Lucyna Klemba