Obchody 78 rocznicy bitwy pod Jeżowem

„Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”

Święty Jan Paweł II

Wrzesień to dla wszystkich mieszkańców Gminy Jeżów miesiąc szczególny. To właśnie w tym czasie ożywa pamięć i historia tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 9 września 1939 r., kiedy to Ziemia Jeżowska stała się miejscem walki, ludzkich cierpień i śmierci wielu niewinnych ludzi. Jesteśmy dumni, że w polskiej historii mamy takich bohaterów, którzy walczyli i ginęli za wolność naszej Ojczyzny. Pamięć o poległych żołnierzach 30-tej Poleskiej Dywizji Piechoty jest wciąż żywa. Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jeżowie sa dumni, że ich szkoła nosi imię Bohaterów Września 1939r.

Obchody rocznicy Bitwy pod Jeżowem w dniu 9 września stały się już tradycją lokalną.

Tegoroczne uroczyste obchody 78 rocznicy Bitwy pod Jeżowem odbyły się w poniedziałek 11 września 2017r.

Ze względu na niesprzyjające od rana warunki pogodowe uroczystości rocznicowe miały nieco inny przebieg niż wcześniej zaplanowano.

Liczny korowód prowadzony przez Jeżowską Orkiestrę Dętą, poczty sztandarowe jeżowskich szkół, kombatantów i straży pożarnej, władze samorządowe oraz licznie przybyłych gości przemaszerował z placu przy Urzędzie Gminy wyjątkowo nie na Cmentarz Wojenny, ale do Kościoła Parafialnego Św. Józefa w Jeżowie, gdzie w większości odbyły się główne obchody uroczystości rocznicowej.

Organizatorami uroczystości upamiętniającej 78 rocznicę Bitwy pod Jeżowem byli: Wójt Gminy Jeżów - Anna Szeligowska, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jeżowie - Sylwia Kotowska, Proboszcz Parafii Św. Józefa w Jeżowie - Ksiądz Kanonik Andrzej Chmielecki oraz Koło Kombatantów w Jeżowie.

Uroczystość w kościele rozpoczęła się od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego, po czym w imieniu organizatorów wszystkich zaproszonych gości powitała Wójt Gminy Jeżów.

Okolicznościowe przemówienie wygłosili również Zbigniew Zagajewski z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiegoi, który odczytał list Wojewody Łódzkiego skierowany do organizatorów i uczestników obchodów 78 rocznicy Bitwy pod Jeżowem oraz Edmund Kotecki Starosta Powiatu Brzezińskiego.

Po części oficjalnej uroczystości rozpoczeła się uroczysta msza święta w intencji poległych żołnierzy, którą sprawował Proboszcz tutejszej parafii – Ksiądz Kanonik Andrzej Chmielecki, a Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił Ksiądz Marek Kordala.

Po zakończeniu mszy świętej wszyscy obecni na uroczystości mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie pod kierunkiem nauczycielip.Iwony Stępniarek, p. Joanny Adamskiej - Siemiątkowskiej oraz p.Pawła Chwalińskiego. Dzieci  recytowały wiersze i śpiewały piosenki nawiązujące do tamtego okresu w dziejach Polski.

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Cmentarz Wojenny w Jeżowie, gdzie przedstawiciele poszczególnych grup złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową, a dzieci i młodzież zapalili symboliczne znicze na grobach poległych. Pamięć poległych uczczono również symboliczną serią z CKM i wartą honorową.

Autor: Iwona Stępniarek