Wycieczka klas VIII i VII do Warszawy

W dniu 03 listopada 2022r. uczniowie klas VIIIa, VIIIb, VIIIc i VII wybrali się na wycieczkę do Warszawy szlakiem „Zośki”, „Rudego” i „Alka” - bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”.

Opiekunkami grupy były wychowawczynie klas: p. Jolanta Kruz – Zglińska, p.I wona Stępniarek, p. Barbara Sawicka i p. Ewa Gruchała.

Na początku wycieczki uczniowie  zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To multimedialne muzeum upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej i jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Uczniowie odbyli podróż w czasie do bohaterskich i tragicznych dni Powstania Warszawskiego, a oglądając film „Miasto Ruin”, zobaczyli z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę.

Następnie młodzież zwiedziła  Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar, „Rudy”, oraz Muzeum Więzienia Pawiak, które było miejscem masowych zbrodni i gdzie przetrzymywano „Rudego”.

Uczniowie odwiedzili też Cmentarz Wojskowy na Powązkach, miejsce wiecznego spoczynku „Zośki”, „Rudego” i „Alka” oraz autora książki - Aleksandra Kamińskiego.Uczesticy wycieczki na grobach zmarłych bohaterów zapalili znicze.

Wycieczka była niezwykłą lekcją historii o męstwie, odwadze, braterstwie i miłości do ojczystej ziemi. Na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

Autor: Iwona Stępniarek