Wycieczka do Warszawy

Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął uczniom klas czwartych i klasy VIb na wycieczce autokarowej po Warszawie. Z biurem podróży Trawers udaliśmy się w podróż do naszej stolicy szlakami bohaterskich walk Polaków w obronie Ojczyzny.

Byliśmy przy Kopcu Powstania Warszawskiego, przesiąkniętego krwią żołnierzy Armii Krajowej i ludności cywilnej Warszawy. Wpatrując się w symbol Polski walczącej - poznaliśmy historię Powstania Warszawskiego.

Pani przewodnik pokazywała nam widokówki przedstawiające ogrom zniszczeń powojennej stolicy. Byliśmy wstrząśnięci widokiem gruzów i spalonych domów... Ale w sercach budziła się wdzięczność do rodaków, którzy podjęli trud odbudowy i po wielu latach mogliśmy przekroczyć mury Zamku Królewskiego w Warszawie i napawać się pięknem bogactwa naszej kultury narodowej.

Przy Pomniku Małego Powstańca oddaliśmy cześć dzieciom zaangażowanym w walki powstańcze na terenie stolicy. W blasku słońca - przemierzaliśmy przepiękne uliczki Starówki, zatrzymaliśmy się przy Warszawskiej Syrence i przy pomniku Jana Kilińskiego, pułkownika Powstania Kościuszkowskiego w 1794 r. Był czas wolny na zakup pamiątek.

Ostatnim punktem wycieczki była wyprawa na Stare Powązki. W ciszy i skupieniu, należnemu tej wielkiej nekropoli, zatrzymywaliśmy się przy grobach powstańczych, ludzi kultury, pisarzy i poetów, a także zmarłych polityków pochowanych na powązkowskim cmentarzu.

Była to dla nas wspaniała lekcja historii i patriotycznego wychowania. Towarzyszyli nam w niej nasi wychowawcy: panie Anna Szeligowska, Iwona Stępniarek, Adriana Ferlich i Beata Szulc.Powróciliśmy ubogaceni wiedzą historyczną i bardzo szczęśliwi, że znów możemy być razem,po trudnych chwilach zdalnej nauki.

Autor: Beata Szulc

Uczniowie naszej szkoły przy pomniku Małego Powstańca

Kataryniarz na Starówce w Warszawie

• Powiększ obraz

Z zaciekawieniem słuchamy opowieści pani przewodnik.

Uczniowie na Kopcu Powstania Warszawskiego

Uczniowie przy pomniku Jana Kilińskiego

Uczniowie na tle panoramy Warszawy

Panorama Warszawy.

• Powiększ obraz

Chłopcy z klasy 6b przy pomniku warszawskiej Syrenki.

Zamek Królewski w Warszawie

Pomnik Małego Powstańca

Miejsce spoczynku bohaterów Batalionu Zośka

• Powiększ obraz

Ruda wiewiórka spotkana na Powązkach.

Przy grobie poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Spacer wśród grobów na Powązkach

• Powiększ obraz

Uczniowie przed najmniejszą kamienicą w Warszawie