Projekt „Zręczne uczniaki”

Uczniowie klas IV naszej szkoły uczestniczą w projekcie realizowanym przez Łódzki Związek Piłki Ręcznej – „ Zręczne uczniaki”.

Szkoła została objęta cyklem zajęć poznawczo – sportowych propagujących aktywność fizyczną i przygotowującą dzieci do uprawiania sportu w wymiarze kwalifikowanym, odbywających się w ramach zadania publicznego:

„Organizacja imprez sportowo – rekreacyjnych o zasięgu wojewódzkim realizowanych na rzecz mieszkańców Województwa Łódzkiego, w tym osób niepełnosprawnych”

Zajęcia te w naszej szkole odbyły się 10 grudnia 2018 r. i prowadzone były przez wiceprezesa ds. szkoleniowych Pana Jerzego Bończaka, który jest autorem, koordynatorem, realizatorem projektu o zasięgu wojewódzkim „Zręczne uczniaki”. Był także zawodnikiem w różnych klubach sportowych, trenerem II i I klasy w piłce ręcznej, sędzią okręgowym. Obecnie jest wykładowcą Wydziału Nauk o Wychowaniu na kierunku: Pedagogika, specjalność: Kultura Fizyczna i Zdrowotna.

Projekt realizowany jest na zlecenie Zarządu Województwa Łódzkiego i stanowi integralną część zadania publicznego „Wspieranie i upowszechnianie kultury Fizycznej”.

Zasięgiem swym ogarnia całe Województwo, a uczestniczą w nim wybrane przez związek szkoły. Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania uprawiania piłki ręcznej wśród dzieci z pięciu szkół z terenu pięciu powiatów Województwa Łódzkiego: brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, pabianickiego, piotrkowskiego i tomaszowskiego.

Projekt ten ma przyczynić się także do zwiększenia poziomu wszechstronnej aktywności ruchowej uczestników, integracji dzieci poprzez udział, wdrożenie dzieci do współzawodnictwa sportowego w myśl zasady „czystej gry” i obowiązujących przepisów, sprawdzania się w konfrontacji z rówieśnikami na szczeblu powiatowym, rozwijania siły, przełamywania lęków, obaw i kompleksów.

Podsumowaniem tego projektu było spotkanie uczniów w dniu 18 grudnia 2018 r. z pięciu szkół  Województwa Łódzkiego w hali GOSTiR W Rzgowie. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali z uczniami z Ksawerowa, Budziszewic, Moszczenicy i Rzgowa. Odbyły się mecze w uproszczoną piłkę ręczną, „Dwa ognie” oraz zabawy i gry zręcznościowe. Wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy, piłki do gry, a każdy z uczestników  medal.

Autor: Justyna Bucholc, Grażyna Wyrzykowska