Akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 r., gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały III rozbioru. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość.  11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów, Polska odzyskała wolność. Po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, zakończyła się I wojna światowa. Ten ważny dzień upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną, władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

W związku z przypadającą na rok 2018 setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła zaplanowała szereg działań wpisujących się w obchody tego wielkiego jubileuszu.

W dniu 13 listopada 2018r. o godz.10.00 w  naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający wydarzenia tamtych lat.

Uroczysta akademia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W dalszej części uroczystości uczniowie klasy III gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: pani Iwony Stępniarek i pani Anny Grzegorczyk przygotowali interesujące przedstawienie, które było żywą lekcją historii. Młodzież recytowała patriotyczne wiersze i przedstawiała scenki, które miały przybliżyć uczestnikom uroczystości wydarzenia tamtych lat.

Akademię uświetniły swoją obecnością władze gminy: pani Anna Szeligowska- Wójt Gminy Jeżów, pan Krzysztof Orłowski – Przewodniczący Rady Gminy Jeżów, ksiądz Krzysztof Nalepa – proboszcz parafii Jeżów, przedstawiciele Rady Rodziców – pani Aleksandra Pałygiewicz, pan Mariusz Ferlich, pani Wioletta Dudek – Mozga, pani Izabela Samecka, diakon Marcin Skrzydłowski, pani Joanna Kierner – dyrektor GOKSiR w Jeżowie, pani Kinga Goliat - inspektor d/s oświaty, pani Mariola Dyśkowska - księgowa d/s oświaty, radni, sołtysi oraz  mieszkańcy Gminy Jeżów.

Wielkie wrażenie wywarł na wszystkich uczestnikach  występ młodych  artystów, którzy  wykonali takie utwory muzyczne jak: „Rota”, „Legiony”, „Miejcie nadzieję”, „Pierwsza kadrowa”, „Panie Generale”, Dziś idę walczyć mamo”. Pięknie zaśpiewane pieśni wywołały duże brawa widowni.

Na zakończenie uroczystości podsumowano też 2 konkursy organizowane z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: konkurs recytatorski „Ojczyzna w poezji” oraz konkurs plastyczny „Polskie symbole narodowe”. Wszystkim uczestnikom konkursów pani dyrektor Sylwia Kotowska serdecznie pogratulowała i wręczyła  nagrody.

Przygotowana w naszej szkole akademia, miała na celu uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uzmysłowienie uczniom i pracownikom, że „naród, który nie pamięta przeszłości, nie ma przyszłości”. Niech słowa świętego Jana Pawła II będą  drogowskazem,  jak wychowywać kolejne pokolenia w duchu patriotyzmu.

Autor: Iwona Stępniarek, Anna Grzegorczyk