Święto Patrona Szkoły

Wrzesień to dla mieszkańców Gminy Jeżów miesiąc szczególny. To właśnie w tym czasie ożywa pamięć i historia tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 9 września 1939 r. Uroczystość rocznicy Bitwy pod Jeżowem w dniu 9 września stała się już tradycją lokalną. Tegoroczne  obchody 79 rocznicy Bitwy pod Jeżowem odbyły się w poniedziałek 10 września 2018r.

Dzień ten  zgromadził pod Urzędem Gminy w Jeżowie jeżowską orkiestrę dętą, poczty sztandarowe jeżowskich szkół, kombatantów, straży pożarnej, władze samorządowe oraz  przybyłych gości, którzy w korowodzie przemaszerowali z placu przy Urzędzie Gminy na Cmentarz Wojenny.

Organizatorami uroczystości upamiętniającej 79 rocznicę Bitwy pod Jeżowem byli: Wójt Gminy Jeżów - Anna Szeligowska, Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jeżowie - Sylwia Kotowska, Proboszcz Parafii Św. Józefa w Jeżowie - Ksiądz Krzysztof Nalepa oraz Koło Kombatantów w Jeżowie.

Uroczystość  rozpoczęła się od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego, po czym w imieniu organizatorów wszystkich zaproszonych gości powitała Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego - pani Sylwia Kotowska oraz Wójt Gminy Jeżów – pani Anna Szeligowska.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również pan Edmund Kotecki starosta powiatu brzezińskiego.

Następnie przedstawiciele poszczególnych grup złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową, a dzieci i młodzież zapalili symboliczne znicze  i złożyli kwiaty na grobach poległych żołnierzy.

Pani Wójt Anna Szeligowska wręczyła również nagrody uczniom w konkursie plastycznym  „Wojna w oczach dziecka.”

Kolejnym punktem uroczystości  był program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie pod kierunkiem nauczycieli p. Barbary Sawickiej, p. Iwony Stępniarek oraz p. Beaty Szulc.

„Za naszą Polskę oni się bili, za naszą Ojczyznę krwi życia nie szczędzili...” tak nasza ludowa poetka pisała o Bohaterach Września 1939r.

Uczniowie szkoły podstawowej, która nosi imię tych walecznych Rodaków nigdy nie zapomną o ich poświęceniu i przelanej krwi. Słowami poetów i z własnego serca dziękowali oni za żołnierską ofiarność. Płonęły znicze, rozbrzmiewały wzruszające pieśni, znów dzieci przeżyły wspaniałą lekcję historii.

Po części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji poległych żołnierzy, którą sprawował Proboszcz tutejszej parafii – Ksiądz Krzysztof Nalepa.

Autor: Iwona Stępniarek, Barbara Sawicka