Wycieczka do Rogowa

20 czerwca 2018 r. uczniowie klas integracyjnych- IIIa i VIa  pojechali na  wycieczkę do Arboretum SGGW  w Rogowie.

Dzięki współpracy nauczyciela wspomagającego p. A. Ferlich z ogólnopolskim Stowarzyszeniem Amma – Polska była to impreza całkowicie bezpłatna. Opiekę nad dziećmi sprawowały p. I. Gocek- wych. klas IIIa, p. J. Gołębiowska- nauczyciel wspomagający w klasie IIIa, p. B. Szulc- wych. klasy VIa oraz p. A. Ferlich- nauczyciel wspomagający w kl. VIa.

Zwiedzany przez uczniów ogród położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku z leśnymi powierzchniami doświadczalnymi. W czasie półtoragodzinnego spaceru po ogrodzie uczestnicy wyjazdu integracyjnego  podziwiali różnorodną roślinność, głównie drzewa i krzewy ze strefy umiarkowanej wszystkich części świata. Dzięki ogromnej wiedzy przewodnika uczniowie poznali nazewnictwo, a także ciekawostki na temat przepięknych, wielobarwnych roślin, a także historii arboretum, które powstało w 1923roku.

W dalszej części uczniowie oglądali różne typy siedliskowe lasu. Pięknym doświadczeniem okazały się kwitnące magnolie i rododendrony. Na koniec zwiedzania uczestnicy wycieczki mieli możliwość usmażenia kiełbasek na ognisku oraz zjedzenia lodowego deseru. Ostatnim punktem wycieczki były 3 godziny gier i zabaw integrujących grupy na polanie.

Wycieczka umożliwiła poznawanie przyrody w bezpośrednim z nią kontakcie, co uczyniło kształcenie efektywniejszym, ciekawszym i opartym na konkretach oraz dostarczyło szczególnych przeżyć dla uczniów. Zachęciło to wszystkich do właściwego obcowania z przyrodą.

Głównym celem wycieczki, który udało się osiągnąć, była integracja uczniów pełnosprawnych z niepełnosprawnymi oraz starszych klas z młodszymi. Uczestnicy wycieczki stali się bardziej wrażliwi na potrzeby swoich młodszych i niepełnosprawnych kolegów z braci uczniowskiej.

Autor: Adriana Ferlich