11 listopada ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

14 listopada odbyła się w Szkole Podstawowej w Jeżowie uroczysta akademia upamiętniająca 11 listopada – dzień, w którym obchodzimy narodowe Święto Niepodległości.

W tej uroczystości wzięli udział uczniowie klasy V b – narrator: Anita Janus, recytatorzy: Kłąb Gabriela, Kulesza Kamil, Pokrop Jakub, Koziarski Jakub, Radek Mateusz, Kamińska Klaudia, Rękowska Agnieszka, Pieta Martyna, Reszka Monika, Polska – Adamus Weronika, zaborcy- Marczyk Patryk, Kubicz Paweł i Dyśko Kacper. Chór wykonywał pieśni, w których odbiły się losy polskiego narodu.

Uczniowie przypomnieli, że Polska przez 123 lata zniknęła z map Europy. Rosja, Prusy, Austria podzieliły nasz kraj pomiędzy siebie. Jednak prześladowani i skazani na tułaczkę Polacy odzyskali niepodległość. Rok 1918 przyniósł Polsce upragnioną wolność. W uroczysty nastrój wprowadziły zebranych okolicznościowe dekoracje. Zapomniany grób żołnierza, zapalone znicze i elementy symboliki narodowej stanowiły odpowiednie tło do zaprezentowania treści patriotycznych.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Przewodniczący Rady Gminy – p. Krzysztof Orłowski, Sekretarz Gminy Jeżów –

p. Emilia Janowska i Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Izabela Samecka.

Akademia z okazji 11 listopada była prawdziwą lekcją patriotyzmu.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Izabeli Sameckiej za przekazanie szkole białego i czerwonego materiału, Państwu Rynieckim za tabliczkę na krzyż nieznanego żołnierza i Agnieszce Lisik za pożyczenie kwiatów potrzebnych do przedstawienia.

Jolanta Szulc

Adriana Ferlich