Wycieczka do Maurzyc, Sromowa, Nieborowa i Bolimowa.

W dniu 25 czerwca 2012 roku klasy: I, II A i II B pod opieką wychowawczyń:
Anny Prasek, Barbary Hoffman – Sroki, Barbary Sawickiej i Wioletty Fert wyjechały na całodniową wycieczkę do Maurzyc, Sromowa, Nieborowa
i Bolimowa.

W Maurzycach podziwialiśmy Skansen. Uczniowie mogli zobaczyć jak dawniej żyli ludzie na wsi. Poznali sprzęty i maszyny rolnicze z połowy XIX wieku. Zobaczyli jak wyglądały ówczesne chaty i ich wystrój oraz zabudowania gospodarcze. Potem udaliśmy się do Sromowa, gdzie znajduje się prywatne Muzeum Ludowe państwa Brzozowskich. Wszyscy zachwycali się rzeźbami poruszanymi mechanicznie. Mogliśmy podziwiać sceny rodzajowe: Procesję Bożego Ciała, Wesele łowickie. Następnie udaliśmy się do Nieborowa, gdzie zwiedzaliśmy pałac Radziwiłłów wraz z pięknym ogrodem.

Ostatnim punktem naszej podróży była wizyta u garncarza w Bolimowie – pana Konopczyńskiego. Poznaliśmy technologię powstawania naczyń glinianych. Każdy mógł też spróbować swoich sił na kole garncarskim. Utoczone własnoręcznie naczynka mogliśmy zabrać ze sobą na pamiątkę.

Na koniec państwo Konopczyńscy przygotowali dla nas ognisko. Apetyt dopisywał wszystkim, a herbata pita z kubków zrobionych przez pana garncarza smakowała wybornie. Wycieczka wszystkim się podobała. Z piosenką na ustach wracaliśmy do domu.

Opracowała:

Anna Prasek