„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Umberto Eco

Szkoła Podstawowa w Jeżowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem

„Jak nie czytam,jak czytam”.

Dostęp do książki i możliwość czytania jest najwyższym cudem naszej cywilizacji.Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. By nie przestać myśleć, musimy czytać. Z tym niestety jest coraz gorzej, szczególnie wśród dorosłych. Promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo mogłyby być szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa wśród dorosłych. Czytanie jest lekarstwem w każdym wieku. Młodszym – rozwija rozum, starszym – odmładza charakter. Czasem uszlachetnia, a czasem daje pomoc i pocieszenie w walce z przeciwnościami losu. Książka jest mistrzem, który za darmo udziela nauki, jest też przyjacielem, który w ciszy dzieli z nami smutki, raduje się z nami, chwilę nudów odpędza, czasem mówi prawdę o nas samych, koi tęsknoty, pragnienia i pogoń za ideałem. Akcja miała na celu edukację czytelniczą młodego pokolenia, wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie się czytającej młodzieży i nieczytających dorosłych. W dniu 10 czerwca o godz 10 w naszej szkole zorganizowano masowe czytanie. Wszędzie widać było dzieci i nauczycieli czytających. Na Sali gimnastycznej utworzyły się kręgi w których każdy był skupiony nad własną lekturą. Czytano na korytarzach, w bibliotece, pracowniach. Na kilkanaście minut zapadła wielka cisza i zadumanie nad literaturą piękną.

Przedłużeniem akcji było spotkanie z pisarzem i tłumaczem Pawłem Beręsewiczem, który zaszczycał nas swoją obecnością. Spotkał się z dziećmi, by wskazać im drogę do wielkiej mądrości, która zawiera się w książkach. Czasem  wystarczy rzucić ziarno pośród pól, by otrzymać obfite plony. Spotkania autorskie są doskonałą okazją do zachęcania dzieci i młodzieży do czytania książek. Młodzi czytelnicy chętniej sięgają po książki autorów, których bezpośrednio poznali. Jesteśmy przekonani, że udział w akcji i spotkanie z autorem pozwolą naszym dzieciom wejść do tego wielkiego ogrodu, w którym znajdą to, czego każde z nich pragnie i szuka: własne tęsknoty, ideały, lekarstwo dla umysłu a może wiernego przyjaciela. Kiedy już wejdą do tego pięknego świata, na pewno w nim pozostaną. A takie jest przesłanie akcji. Dodatkowym akcentem dnia z książką było obdarowywanie się utworami oraz przebieranie za ulubionych bohaterów literackich. Można więc powtórzyć słowa mędrcy „Ginęły państwa, społeczeństwa i narody, a książka pozostawała”. Uwierzmy, że tak będzie a my dzięki książkom będziemy żyć podwójnie.