WYJAZD UCZNIÓW KLASY: V, VIA i VIB W BESKID SĄDECKI I GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W dniach 16-18 maja 2012 r. odbyła się wycieczka w Beskid Sądecki i Góry Świętokrzyskie,

w której uczestniczyli uczniowie klasy: V, VIa i VIb pod opieką wychowawców:
p. Joanny Adamskiej – Siemiątkowskiej, p. Urszuli Marczyk i p. Piotra Kowalskiego. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z elementami krajobrazu górskiego i formami ochrony naszej pięknej polskiej przyrody.

Pierwszy dzień wycieczki spędziliśmy w Wiślicy, gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej kolegiaty gotyckiej, jej podziemiami, a także domem Długosza.
W Busko - Zdroju zobaczyliśmy Park i Dom Zdrojowy, który wiąże się z odkryciem w 1776 r. źródeł solankowych oraz
z osobą napoleońskiego generała Feliksa Rzewuskiego – dzierżawcy Buska, który rozpoczął organizację leczenia buskimi wodami mineralnymi i postanowił stworzyć zakład przyrodoleczniczy z prawdziwego zdarzenia z Parkiem Zdrojowym.

W drugim dniu podczas zwiedzania okolicy Rożnowa – jednego z najpiękniejszych miejscowości Małopolski mieliśmy okazję zobaczyć tamę o której krążą liczne legendy. Zwiedziliśmy tam również: Ruiny Zamku Tarnowskich, Bekulard bunkier

z XVI w., Tropie – Kościół Romański z 1080 r., Pustelnię oraz źródełko św. Andrzeja Świerada, drogę krzyżową, a także płynęliśmy promem przez Dunajec w Wytrzyszczce.

W Czchowie wszyscy mieli okazję zobaczyć ruiny zamku z XIV w i basztę. Punktem kulminacyjnym wycieczki było wejście na Górę Majdan o wysokości 503 m. Miłym zakończeniem tego dnia było ognisko i dyskoteka prowadzona przez didżeja.

Ostatniego dnia odbył się rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. Zwiedziliśmy także ruiny zamku w Chęcinach
z przełomu XIII i XIV w., a na sam koniec udaliśmy się do Kielc podziwiając Rezerwat Skałek Geologicznych „Kadzielnia”
i Stare Miasto.

Warto również wspomnieć, że od pierwszego dnia wycieczki, chwile wolne od zwiedzania, uczniowie aktywnie spędzali na terenie ośrodka wypoczynkowego, gdzie korzystali z sali gimnastycznej, siłowni oraz boiska do siatkówki.

Dni, które tam spędziliśmy były naprawdę wspaniałe. Wszyscy byli bardzo zadowoleni

i uśmiechnięci. Była to dla uczniów ciekawa lekcja przyrody, historii, języka polskiego

i sztuki. Myślę, że dni spędzone w przemiłej atmosferze wszyscy zapamiętają bardzo długo.

Joanna Adamska - Siemiątkowska