Edukacja przez Szachy w Szkole

W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie przystąpiła do projektu Edukacja przez Szachy w Szkole.

Projekt jest adresowany do wszystkich szkół podstawowych i skierowany do dzieci w ramach nauczania wczesnoszkolnego. Przy realizacji tego projektu Polski Związek Szachowy współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

O wprowadzeniu szachów do szkół, jako efektywnej formy wspomagania nauczania, mówiło się od dawna, a możliwość realizacji tego projektu w skali ogólnopolskiej pojawiła się w 2012 roku, kiedy to Parlament Europejski przyjął tekst deklaracji wzywający wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia nauczania szachów w placówkach oświatowych.

Celem nadrzędnym udziału dzieci w projekcie jest poprawa wyników nauczania wszystkich pozostałych przedmiotów szkolnych oraz rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny.

Korzyści z udziału w projekcie dla dzieci:

- rozwinięcie zmysłu twórczego, intuicji oraz pamięci,

- nabycie umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji,

- wyrobienie koncentracji, cierpliwości i wytrwałości,

- ukształtowanie motywacji i determinacji do realizacji celu.