Internetowy Teatr TVP w Szkole Podstawowej w Jeżowie

W marcu br. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r. przystąpiła do projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu.

To nowatorskie działanie ma wychowywać młodych widzów i rozbudzać ich apetyty na obcowanie z kulturą. Stanowi ciekawe i wartościowe uzupełnienie zajęć szkolnych wpisując się w zakres kulturowej edukacji dzieci.

Repertuar teatru Internetowego zawiera spektakle zróżnicowane gatunkowo i kierowany jest do rozmaitych grup wiekowych. Dlatego obejmuje zarówno klasykę  literatury dla dzieci i młodzieży, w pełni autorskie widowiska  teatru słowa, jak i spektakl baletowy. Podczas transmisji dzieci uczestniczą na żywo  w przedstawieniu odgrywanym w tym samym czasie na deskach teatru.

W piątek 10 kwietnia od godziny 10.00 uczniowie nie opuszczając murów szkoły, gościli na deskach Białostockiego Teatru Lalek, oglądając sztukę „Brak sensu, aniołek, żyrafa i stołek”. Była to opowieść o żyrafie, która cierpi z powodu samotności. Nie różniła się ona zbytnio od innych Żyraf – jedynym, co ją wyróżniało, był niewyobrażalny, uparty i przyczepiony do niej na stałe pech… Z tego właśnie powodu nikt nie chciał się z nią przyjaźnić – wszyscy bowiem się obawiali, że ów pech może być zaraźliwy. Trzymali się więc od niej z daleka, przez co nasza Żyrafa była bardzo samotna. Aż pewnego dnia zdarzyło się coś zupełnie niezwykłego…. Żyrafa nie poddaje się i szuka sensu w życiu. Spektakl to ciepła, mądra i zabawna opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu. Bo przecież każdy ma swój sens, bez względu na to czy jest dorosłym, dzieckiem, czy może Żyrafą. Należy Go tylko odnaleźć, a wtedy już zawsze wszystko będzie pięknie…

Dzieciom z klas drugich i trzecich  bardzo podobała się baśń. Przez ponad godzinę oglądały z ogromnym zainteresowaniem i żywo reagowały na to, co działo się na scenie. Radości i przeżyć było mnóstwo. Wszystkie uczucia malowały się na twarzach młodych widzów. Jeszcze długo po przedstawieniu dzieci żyły tym wydarzeniem.

Tego dnia szkołę odwiedzili również reporterzy TVP Łódź. Materiał filmowy o teatralnym przedsięwzięciu szkoły ukazał się w głównym wydaniu Łódzkich Wiadomości Dnia TVP.

Projekt ten dla uczniów jest szansą na częstszy kontakt z kulturą, sztuką, teatrem. Jest bardzo dobra inicjatywa, interesujący pomysł, który zbliża do teatru. Jest zarazem ciekawym uzupełnieniem zajęć szkolnych. Koordynatorem akcji w szkole była Agnieszka Marczyk - pedagog szkolny.

Do końca roku szkolnego w szkole zaplanowano kolejne spotkania z magią teatru na żywo.