„NIECH ŻYJE POLSKA NIEPODLEGŁA!”

„Ty to masz szczęście
Że w tym momencie
Żyć ci przyszło
W kraju nad Wisłą
Ty to masz szczęście
Twój kraj szczęśliwy
Piękny, prawdziwy
Ludzie uczynni
W sercach niewinni
Twój kraj szczęśliwy

Dnia 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Ustanowiono je w 1937, od 1939 nie było obchodzone, przywrócono je  w 1989; by uczcić rocznicę wskrzeszenia Państwa Polskiego, które po 123 latach niewoli - w 1918 r. stało się niepodległe, wolne od zaborców. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, Naród Polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Należy pamiętać, że nie byłoby wolnej Polski bez ogromnej pracy u podstaw Ruchu Narodowego na czele z Romanem Dmowskim i Ruchu Ludowego którzy upodmiotowili największą grupę obywateli czyli chłopów, bez nich nie byłoby Wolnej Polski.

W bieżącym roku mija 96 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, wydarzenia uznawanego za jedno z najważniejszych w naszej historii. 11 listopada to dzień szczególny w naszych dziejach narodowych i z tej okazji dnia 12 listopada 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie klas VI zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pod kierunkiem pani W. Fert oraz pana P. Chwalińskiego zaś nad oprawą muzyczną czuwała pani J. Adamska – Siemiątkowska. Na zakończenie uczniowie obejrzeli film ukazujący polską drogę do wolności.