Wycieczka do: Inowłodza - Konewki – Spały – Tomaszowa Mazowieckiego - Smardzewic

W dniu 10 czerwca 2014 r. odbyła się wycieczka szkolna na trasie: Jeżów - Inowłódz - Konewka - Spała - Tomaszów Mazowiecki - Smardzewice - Jeżów. Uczestnikami wycieczki było 30 uczniów z klasy IV i V b pod opieką: p. Joanny Siemiątkowskiej, p. Pawła Chwalińskiego i p. Grzegorza Sobkiewicza.

O godzinie 8.00 wyruszyliśmy autokarem spod szkoły. Po dotarciu do miejscowości Inowłódz obejrzeliśmy ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, zabytkową synagogę przemianowaną na sklep spożywczy oraz odrestaurowany romański kościół pod wezwaniem św. Idziego. Kolejnym etapem naszej wycieczki był jeden z trzech w Polsce - bunkier kolejowy z czasów II Wojny Światowej w miejscowości Konewka. Z Konewki mieliśmy już tylko „krok” do Spały. Miejscowość ta słynęła przede wszystkim z racji swych walorów myśliwskich. Odbywały się tu polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski międzywojennej. W 1884 r. wybudowano letnią rezydencję cara Aleksandra III, który zapraszał do Spały koronowane głowy z całej Europy. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Przebywał tu także Józef Piłsudski. Podziwialiśmy również wspaniały park krajobrazowy. Następnie udaliśmy się do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie zjedliśmy szybki posiłek. Nie tracąc cennego czasu ruszyliśmy w dalszą drogę. Skansen Rzeki Pilicy był to kolejny punkt programu. Miejsce to słynie z bogatych zbiorów militariów z obu wojen światowych, wydobytych z dna Pilicy. Następnie przeszliśmy się spacerkiem po rezerwacie Niebieskie Źródła. Atrakcją wtorkowego wyjazdu było MOLO w Smardzewicach, położone w centralnej Polsce nad Zalewem Sulejowskim. Doskonałe położenie Molo i jego niepowtarzalny klimat, sprzyjają łączeniu przyjemnego z pożytecznym - intensywnemu i odprężającemu wypoczynkowi. Ostatnim punktem wycieczki, było zwiedzanie rejonu wyrobisk poeksploatacyjnych nazywanych historycznie “Grotami Nagórzyckimi” położonymi w obrębie najdalej na wschód wysuniętej części Równiny Piotrkowskiej w strefie krawędzi Pilicy. Znajduje się ona na zboczu łagodnego wzniesienia opadającego ku wschodowi i północy. Groty Nagórzyckie są zarówno pomnikiem przyrody jak też pomnikiem pracy ludzkiego trudu. Uważam, że nasza wycieczka była wspaniałą lekcją plastyki, historii i przyrody. Zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz cali i zdrowi o godzinie 19.00 wróciliśmy do Jeżowa.

Joanna Siemiątkowska