Tydzień z Tabliczką Mnożenia

Nie każdy ma zdolności matematyczne, ale nawet humaniści znają tabliczkę mnożenia, która w dniu 17 listopada 2023 r. obchodziła swoje święto. W ramach obchodów XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole w dniach 15 – 22 listopada 2023 r. został zorganizowany Tydzień z Tabliczką Mnożenia, który był przeznaczony dla uczniów klas III - VIII.

Celem akcji było propagowanie nauczania – uczenia się matematyki poprzez zabawę. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Stwarzała również uczniom okazję do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęliśmy już wcześniej. Chętni uczniowie z klas IV – VII wykonali plakaty związane z tabliczką mnożenia. Wpłynęło ponad 60 prac, wśród których było wiele ciekawych propozycji nauczenia się tabliczki mnożenia w formie rymowanek i różnorodnych skojarzeń ułatwiających jej zapamiętanie. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody w postaci bardzo dobrych ocen z matematyki.  Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i przez cały tydzień towarzyszyły zmaganiom uczniów w innych zabawach i konkurencjach.

W dniu 16.11.2023 r. przez cały dzień na lekcjach matematyki we wszystkich klasach graliśmy w bingo i układaliśmy piramidy matematyczne związane tabliczką mnożenia. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w te zabawy i w zespołach rywalizowali między sobą który szybciej ułoży całą piramidę.

W dniu 17.11.2023 r. uczniowie klasy piątej wyszli poza szkołę, na ulice Jeżowa i do pobliskich instytucji z transparentem pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”  i w ramach akcji sami uczniowie, z pomocą nauczycielki matematyki, stworzyli specjalne Komisje, które przepytywały starszych kolegów oraz dorosłych z tabliczki mnożenia.

W Klasach III – VII wszyscy uczniowie sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia. Mieli za zadania wykonać poprawnie jak najwięcej działań w bardzo ograniczonym czasie.

Mistrzami Tabliczki Mnożenia w tym roku zostali:

1. w klasach III – Kamila Mela z klasy IIIb,
  2. w klasach IV – Hanna Dobruszek z klasy IVa,
  3. w klasach V – Natalia Sadach z klasy Vb
  4. w klasach VI – Weronika Kraszewska z klasy VIa
  5. w klasach VII – Łukasz Owczarek z klasy VIIa.

Wszyscy zwycięzcy z poszczególnych klas otrzymali dyplomy „Mistrz Tabliczki Mnożenia” oraz słodkie upominki.

W dniu 20.11.2023 r. przez cały dzień graliśmy w bingo matematyczne. Wszyscy uczniowie na początku dnia otrzymali karty do gry przygotowane przez nauczycielki matematyki. Pod koniec każdej lekcji poprzez szkolny radiowęzeł były podawane działania do gry w bingo. Uczniowie mieli za zadania poprawnie obliczyć podane mnożenie oraz zaznaczyć wynik na karcie do gry. Wygrywał ten, kto ułożył poziomo, pionowo lub po przekątnej pięć liczb będących wynikami podanych działań. Okazało się że szczęście uśmiechnęło się do 5 osób. Wszyscy zwycięzcy otrzymali słodki upominki.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia był doskonałą okazją do pokazania, jak można połączyć naukę matematyki ze świetną zabawą. Uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.

Nad całością akcji czuwały koordynatorki: Jolanta Kruz – Zglińska i Anna Szeligowska

Autor: Anna Szeligowska

• Powiększ obraz

Uczniowie klasy IVb w grupach układają piramidę matematyczną dotyczącą tabliczki mnożenia.

• Powiększ obraz

Uczniowie klasy IVa w grupach układają piramidę matematyczną dotyczącą tabliczki mnożenia.

• Powiększ obraz

Uczniowie klasy VIa w grupach układają piramidę matematyczną dotyczącą tabliczki mnożenia.

• Powiększ obraz

Klasa Vb dzielnie zmaga się z działaniami

Harmonogram Tygodnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

Prace uczniów

Klasa IVb pozuje do zdjęć

Klasa IVb pozuje do zdjęć

Układanie piramidy matematycznej w wykonaniu klasy 4b

• Powiększ obraz

Plakat dotyczący tabliczki mnożenia.