Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

A do życia powolutku budzi się przyroda cała"

(T. Boy - Żeleński)

Nareszcie nadeszła wiosna! W poniedziałek, 21 marca 2022, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice. Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku. Samorząd Uczniowski z tej okazji zorganizował „Konkurs na Marzannę" dla klas I-VIII szkoły podstawowej. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Wszystkie klasy wykonały swoją Marzannę w ramach konkursu do Super Klasy.

21 Marca obchodzony jest także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Nasza szkoła gorąco wspiera akcję rozpowszechniania Światowego Dnia Zespołu Downa
 i solidaryzuje się z osobami chorymi - wszak różni nas tylko jeden dodatkowy chromosom!

Tego dnia zarówno dzieci jak i nauczyciele włączyli się w akcje społeczną pokazującą akceptację i zrozumienie dla osób z Zespołem Downa zakładając dwie róże skarpetki.

Autor: Kinga Delewska - Dobruszek