Projekt edukacyjny pt. ,,Skarby Bałtyku”

Badania wykazują, iż Polacy jedzą dwukrotnie mniej ryb niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Edukacja od małego może to zmienić, a pomocny w tym był projekt edukacyjny Skarby Bałtyku.

Edukacja w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, obszary połowów i okresy ochronne, zasoby Morza Bałtyckiego oraz żyjące w nim gatunki ryb i ich znaczenie w racjonalnym, prawidłowym żywieniu - te i wiele innych kwestii podejmuje program edukacyjny Skarby Bałtyku, skierowany do dzieci i młodzieży z klas I-VIII szkół podstawowych.

Klasa 6 pod opieką Pani Beaty Wyszomirskiej i Pani Honoraty Michalskiej oraz przedstawiciele klasy 7a,7b i 7c pod opieką Pani Kingi Delewskiej-Dobruszek i Pani Honoraty Michalskiej brały udział w projekcie skierowanym do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych. pt. „Skarby Bałtyku” (https://edukacja.naturalniebaltyckie.pl/).

Podczas cyklu zajęć uczniowie zamienili się w poszukiwaczy skarbów i udały się na wyprawę w głąb Morza Bałtyckiego. Poznały jego historię, zdobywając wiedzę o tym podwodnym królestwie. Uczniowie odkrywali również mieszkańców Bałtyku i dowiedzieli się, dlaczego ryby są cenniejszym skarbem niż skrzynie pełne złota.

Klasa szósta uczyła się m.in. o tym jak powstał Bałtyk i jakie gatunki morskie zamieszkują jego głębiny. A także o tym, którą rybę warto jeść i kiedy, by dbać o regenerację zasobów morskich. Natomiast klasy siódme dowiedziały się jakie są zasoby Bałtyku, czym są limity połowowe i dlaczego bez ryb nie będzie też ludzi.

Na zakończenie projektu w klasie 6 powstała wspólna, wielkoformatowa praca plastyczna, która pokazuje sposoby dbania o wody Morza Bałtyckiego.

Natomiast uczniowie klas 7 wykonali plastyczno-kreatywną kampanię promująca zdrowe odżywianie i spożycie ryb. Po zakończonym projekcie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz malowniczo ilustrowany albumu edukacyjny „Skarby Bałtyku”.