Jasełka i Wigilie klasowe

Boże Narodzenie w polskiej tradycji to czas wyjątkowy, bogaty w refleksje i przemyślenia na temat własnego postępowania i stosunku do drugiego człowieka.

W ciągu roku jest wiele szczególnych dni.  Do takich niewątpliwie zaliczymy wieczór, kiedy Bóg stał się człowiekiem i znalazł się wśród nas. Każdego roku wspólnie wspominamy to radosne wydarzenie, kultywujemy świąteczne tradycje. Tradycyjnie, w ostatni dzień przed świętami 20 grudnia 2013r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Jeżowie odbyły się jasełka, przygotowane przez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jeżowie. Uczestniczyli w nich zaproszeni goście, uczniowie - przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, nauczyciele z placówek oświatowych oraz rodzice. Jasełka, czyli widowisko przedstawiające historię narodzenia Jezusa w Betlejem przygotowali uczniowie klas I - III,  pod kierunkiem pań: Justyny Kacprzyk, Honoraty Michalskiej, Iwony Stępniarek. W jasełkach wystąpili: Maria –  Marta Wlazło, Józef – Michał Żuchowski, aniołowie –  Alicja Gocek, Marta Kaczmarek, Barbara Zając, pasterze –  Kamil Orłowski, Piotr Pietrzak, Damian Dzieżbiński, Patryk Marczyk, królowie – Piotr Żuchowski, Dominik Tracz, Kacper Dyśko, Kopciuszek – Agata Kaczmarek, Królowa Śniegu – Małgorzata Papiewska, Calineczka – Joanna Kamińska, Czerwony Kapturek – Anita Janowska, dziewczynka – Patrycja Greta, chłopiec Daniel Szkopiński, narratorzy – Aleksandra Łyszkowicz, Katarzyna Kubicz, Kamil Kiraga oraz Monika Sobieszek i Katarzyna Ryniecka. Młodzi aktorzy przebrani w piękne stroje wczuwali się w daną rolę, by właściwie akcentować określone kwestie, by jasełka nie były tylko czystym recytowaniem, ale żywym przedstawieniem, które uwypukla misterium Pana Jezusa narodzonego w Betlejem. Jasełka pozwoliły wszystkim widzom zatrzymać się na chwilę i dostrzec to, co naprawdę ważne w tym szczególnym czasie. Śpiew polskich kolęd i pastorałek, w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem  p. Doroty Zając, wprowadził wszystkich w  klimat zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia. W dalszej części  dyrektorzy szkół i zaproszeni goście złożyli wszystkim zebranym z okazji świąt życzenia. Po jasełkach w salach lekcyjnych odbyły się wigilie klasowe z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem, wzajemne składanie życzeń oraz wspólne śpiewanie kolęd. Jak nakazuje tradycja na świątecznym stole nie zabrakło wigilijnych potraw, w przygotowanie których włączyli się rodzice.