Tam, gdzie urodził się Mikołaj Kopernik – wycieczka do Torunia

26 października 2021 roku, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego uczestniczyli w integracyjnej wycieczce do Torunia.

Zwiedzanie rozpoczęli od spaceru wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego, podziwiając fortyfikacje Starego Miasta oraz koryto rzeki Wisły. Wąskimi uliczkami dotarli pod Krzywą Wieżę, dawną basztę miejską w systemie obronnym murów. Przez Bramę Klasztorną weszli na rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyli najważniejsze jego zabytki: XIII-wieczny Ratusz, Dwór Artusa, pomnik astronoma, Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Kościół Św. Janów.

Kolejnym punktem wyprawy był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądali film pt. „Wirująca Ziemia” i uczyli się jak rozpoznawać gwiazdy. Młodzież poznała podstawowe informacje związane z ruchem obrotowym oraz obiegowym Ziemi. Dzieci zobaczyły też jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca.

Po tylu atrakcjach przyszedł czas na posiłek. Był to pyszny, dwudaniowy obiad w restauracji Jan Olbracht w centrum Torunia.

Pełny brzuch pokrzepił uczniów do dalszego zwiedzania.  Grupa udała się do Żywego Muzeum Piernika. To interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, założona w 2006 roku, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika. Tu dzieci odbyły dwie podróże w czasie.

Pierwsza przeniosła ich do średniowiecza, gdzie pod okiem Mistrza Piekarskiego i Wiedźmy Korzennej poznały rytuały związane z wypiekiem piernika. Po złożeniu przysięgi zostały przyjęte w poczet czeladniczej braci.
Z własnoręcznie przygotowanego ciasta przy użyciu drewnianych form każdy wykonał piernik, który po upieczeniu zabrał ze sobą.

W czasie drugiej podróży uczniowie poznali manufakturę z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczyli oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form.

Podczas wspólnego  pobytu nie mogło zabraknąć grupowych zdjęć oraz czasu na zakup pamiątek.

Czas szybko płynął. Nadeszła chwila powrotu do Jeżowa.

W busie wciąż trwała wspaniała atmosfera. Były śpiewy, konkursy  a także film.

Zapamiętamy te wspólnie spędzone chwile na długo, a Toruń na pewno jeszcze kiedyś odwiedzimy.

Organizatorem i pomysłodawcą wyjazdu była oligofrenopedagog z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - p. Adriana Ferlich, która dopełniła wszelkich starań o pozyskanie sponsorów, dzięki którym wycieczka była całkowicie bezpłatna.

Serdeczne podziękowanie za wsparcie finansowe należą się Stowarzyszeniu AMMA POLSKA,  Wójtowi Gminy Jeżów - Panu Mariuszowi Guzickiemu, Dyrektorowi Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej w Łowiczu Oddział w Jeżowie - Pani Iwonie Łęczyckiej oraz prywatnym sponsorom.

Oprócz doznań poznawczych, wyjazd był świetną okazją do zbudowania bliższej relacji, która w późniejszej pracy pomaga w kształtowaniu zaufania, zwłaszcza w zwracaniu się w sytuacjach problemowych.

Najważniejsze korzyści wypływające z planowanego przedsięwzięcia to min: kształtowanie postawy odpowiedzialności, samodzielności, podporządkowywania się regułom zabaw, wzajemnego szacunku, korzyści i radości ze wspólnego przebywania w grupie a przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.

Autor: Adriana Ferlich

Dzieci przy osiołku toruńskim