"Moja wymarzona ekopracownia" przy Szkole Podstawowej w Jeżowie

WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI,

ZADANIA W RAMACH KONKURSU
„MOJA WYMARZONA EKOPRACOWNIA”

Nazwa zadania: Zaplanowanie i utworzenie nowoczesnej pracowni ekologiczno – przyrodniczej „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie.

Wartość ogólna zadania: 38 275,84 zł.

Wysokość oraz forma dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: dotacja w wysokości 25 772,84 zł obejmująca sfinansowanie zakupu wyposażenia ekopracowni.

Utworzenie pracowni zrealizowane przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia” 2013 r.

ZAKRES PROJEKTU

Projekt „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie obejmuje w swej treści zaplanowanie i utworzenie szkolnej pracowni ekologicznej przez wyposażenie jej w nowoczesne zaplecze techniczne i różnorodne środki dydaktyczne oraz stworzenie
i wdrożenie w określonym czasie programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu zasobów pracowni.

1. Wyposażenie ekopracowni dofinansowanej w ramach zadania „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie obejmuje:

a) pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną:

•         Mikroskopy;
  •         Szkiełka nakrywkowe;
  •         Preparaty mikroskopowe;
  •         Lupy szkolne;
  •         Filmy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej;
  •         Programy multimedialne;
  •         Gry o tematyce ekologicznej i przyrodniczej;
  •         Mapy, plansze, symulatory m.in. obiegu wody w przyrodzie, zestawy doświadczalne;
  •         Książki i albumy.

b) wyposażenie pracowni:

•         Krzesła komputerowe, regulowane – 21 sztuk;
  •         Stoliki uczniowskie regulowane – 13 sztuk;
  •         Krzesło uczniowskie regulowane – 26 sztuk;
  •         Biurko komputerowe – 5 sztuk;
  •         Żaluzje, rolety;
  •         Biurko oraz krzesło nauczycielskie;
  •         Wieszak na plansze;
  •         Stojak do map i plansz;
  •         Stojak na mapy;
  •         Tablica suchościeralna, ceramiczna.

c) sprzęt audio video, komputerowy, fotograficzny, urządzenia wielofunkcyjne:

•         Tablica interaktywna;
  •         Projektor multimedialny;
  •         Zestaw komputerowy;
  •         Wizualizer;
  •         Urządzenia wielofunkcyjne;
  •         Zestaw nagłaśniający.

2. Cele programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu pracowni ekologicznej dofinansowanej w ramach zadania „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie:

• Kształtowanie wrażliwości na problemy środowiska i poczucia odpowiedzialności za otaczające nas środowisko;
  • Dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie;
  • Kształtowanie umiejętności kluczowych dotyczących rozumowania, wykorzystywania wiedzy w praktyce oraz korzystania z informacji.

3. Założenia programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu pracowni ekologicznej dofinansowanej w ramach zadania „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie:

Program edukacji ekologicznej „Jesteśmy eko – pozytywni” w Szkole Podstawowej w Jeżowie jest kierowany do uczniów klas I – VI. Będzie realizowany na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, zajęciach świetlicowych, lekcjach przyrody, informatyki, godzinach wychowawczych, zajęciach koła ekologicznego
i spotkaniach szkolnego koła LOP. Treści zawarte w programie mają na celu rozbudzanie zainteresowań ekologiczno –przyrodniczych oraz świadomą działalność na rzecz ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu. Ponadto w ramach programu w szkole realizowana będzie edukacja uczniów w zakresie kształtowania środowiska przyrodniczego oraz nabywania umiejętności odpowiedzialnego stosowania nowoczesnych technologii w praktyce.

4. Procedury osiągania celów programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu pracowni ekologicznej dofinansowanej w ramach zadania „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie

a) metody pracy:

• Obserwacje kierowane i spontaniczne;
  • Doświadczenia i eksperymenty;
  • Wystawy prac uczniowskich;
  • Burze mózgów, giełdy pomysłów;
  • Zabawy i gry dydaktyczne;
  • Metody audiowizualne;
  • Wywiady, ankiety;
  • Pogadanki, dyskusje, prelekcje;
  • Prezentacje multimedialne.

b) środki dydaktyczne:

• Wystawki tematyczne;
  • Programy multimedialne;
  • Filmy, nagrania DVD;
  • Gry dydaktyczne;
  • Albumy i czasopisma o tematyce ekologicznej;
  • Tablice i plansze poglądowe;
  • Mapy i atlasy;
  • Zestawy do prowadzenia badań.

5. Obszary ewaluacji osiągnięć uczniów określane na podstawie programu edukacyjnego opartego na wykorzystaniu pracowni ekologicznej dofinansowanej w ramach zadania „Moja wymarzona ekopracownia” przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września
1939 r. w Jeżowie
:

Ewaluacja programu będzie prowadzona na bieżąco oraz po zakończeniu jego realizacji. Wiadomości i umiejętności uczniów będą oceniane przez nauczycieli prowadzących zajęcia zgodnie z kryteriami zawartymi w Przedmiotowych Systemach Oceniania i Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania.

Propozycje kontroli i oceny uczniów:

• Obserwacja pracy uczniów na zajęciach;
  • Udział i zaangażowanie uczniów w akcje ekologiczne;
  • Wyniki zbiórki surowców wtórnych;
  • Testy sprawdzające poziom opanowania wiadomości i umiejętności;
  • Aktywny udział w konkursach i ich wyniki.

Więcej informacji na temat projektu „Moja wymarzona ekopracownia” oraz działalności Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Łodzi na stronie:

www.wfosigw.lodz.pl