NARODOWE CZYTANIE 2013

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich utworów literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

7 wrzesień 2013 roku – to finał ogólnopolskiej akcji "Narodowego Czytania” – w tym roku poświęconej twórczości Aleksandra hrabiego Fredry, z okazji 220. rocznicy jego urodzin. Jego cięte riposty weszły do codziennego języka Polaków. Pisał z niezwykłą lekkością i humorem, a stworzone przez niego postaci i sceny znane są nam od dziecka. Dramaty hrabiego do dziś są lekturą żywą i chętnie wystawianą w teatrach.

Szkoła Podstawowa w Jeżowie przyłączyła się do akcji „Narodowego Czytania”. Wybrane utwory Aleksandra Fredry przedstawiali: Wójt Gminy Jeżów Pan Tomasz Piechota, Dyrektor Pani Anna Szeligowska, Wicedyrektor Pani Barbara Hoffman-Sroka, nauczyciel wychowania fizycznego Pan Dariusz Foks, Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jeżowie Pani Sylwia Kotowska, Dyrektor Gminnego Przedszkola Pani Małgorzata Nielepkowicz, Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jeżowie Pani Joanna Kierner, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Izabela Samecka oraz uczniowie gimnazjum: Patrycja Greta i Daniel Szkopiński i dzieci naszej szkoły: Mateusz Grzegorczyk, Wojciech Wiata, Jakub Pokrop, Marta Barańczyk.

Prezentacja multimedialna przybliżała sylwetkę i twórczość Aleksandra Fredry.

Uroczystość poprowadzili: Agnieszka Rękowska, Klaudia Król i Jakub Koziarski.

Napisane przez Aleksandra Fredrę teksty niejednokrotnie funkcjonują w polskim języku jako powiedzenia. Bo któż dziś nie zna stwierdzenia: "wolność Tomku w swoim domku" albo "niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba"?

Pozornie zabawne sformułowania kryją głębsze refleksje dotyczące polityki, władzy, ustrojów, karier a także stosunków międzyludzkich.

Lucyna Klemba, Jolanta Szulc, Adriana Ferlich