Listopadowe innowacje

W ramach listopadowych działań uczniowie dowiedzieli się jakie są dawne sposoby na nudę. Zamiast siedzieć przed telewizorem lub ekranem komputera warto spotkać się iwspólnie spędzić czas wolny. Dzieci poznały zabawy,  w które bawili się rodzice i dziadkowie.

Jedną z takich zabaw jest gra w kapsle. Nakrętki od lemoniady  ustawiamy na narysowanym kredą  torze. Pstrykając palcami należy pokonać całą trasę do samej mety. Komu kapsel „wyskoczy z trasy”, ten wraca na sam początek.

Inną zaproponowaną zabawą jest gra w gumę. Jest to gra zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Dwie osoby stają na przeciw siebie w odległości około metra i między sobą mają rozciągniętą gumę do skakania, którą zahaczają za kostki. Trzecia osoba natomiast ma za zadanie, skacząc na tej gumie, wykonać bardzo konkretny, wcześniej ustalony układ. Jeśli jej się uda, zwiększamy trudność i podnosimy gumę za kolana, a później za uda. Jeśli się jednak nie uda, to zmienia się z jedną z pozostałych osób i one próbuje.

Prostą grą są klasy. Polega ona na tym, że  rysujemy na ziemi sześć kwadratów i przesuwamy nogą pudełko po paście od butów, przeskakując z pola na kolejne pole. Pamiętamy o tym, że nie można dotknąć do linii.

Kolejną ulubioną zabawą jest skakanka. Jest to przyrząd, przez który może skakać jedna osoba, ale również po rozciągnięciu służy do zabawy dla większej liczby uczestników. Przeskakiwać można rowerkiem i na jednej nóżce, do przodu i do tyłu, prosto i na ukos. Skakankę można zastosować do zabawy w szczura.

Po zabawach ruchowych uczniowie postanowili również zdrowo zjeść. W klasie wykonali więc pyszną surówkę z kiszonej kapusty. Do wykonania  surówki przynieśli też marchewki i jabłka, które starli na tarce. Wszystkie składniki surówki wymieszali oraz doprawili odrobiną cukru, pieprzu i oliwą. Ale była smaczna!

Autor: Małgorzata Nielepkowicz