Dzień Wolontariatu

„Doceniaj tych, którzy Cię kochają. Pomagaj tym, którzy Cię potrzebują”   pod takim mottem 5 grudnia 2019 r. odbył się  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jeżowie Dzień Wolontariatu.

Przygotowana przez wolontariuszy  i opiekunów - panią Małgorzatę Nielepkowicz i panią Adrianę Ferlich uroczystość składała się z trzech części.

Podczas pierwszej nastąpiło podsumowanie akcji „Magiczna gwiazdka”.  W obecności pani Dyrektor Sylwii Kotowskiej oraz pani Wicedyrektor Honoraty Michalskiej przekazano dary zebrane podczas zbiórki dzieciom z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Uczniowie przynosili do szkoły: maskotki, gry stolikowe, książeczki, kredki, kolorowanki i słodycze. Zgodnie ze słowami skierowanymi do uczniów przez panie działające na rzecz chorych dzieci, dary zostaną rozdane w szpitalu 6 grudnia, czyli w Mikołajki.

Druga część uroczystości to część artystyczna. Wolontariusze w wierszach i piosenkach przekazali całej społeczności szkolnej ideę swojej działalności. Zaś przygotowana prezentacja multimedialna zachęcała do włączenia się w szeregi Szkolnego Koła Wolontariatu.

Po części oficjalnej nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego „Znak nadziei”. Zadanie polegało na wykonaniu kartki świątecznej, które po rozstrzygnięciu zostaną przekazane pensjonariuszkom Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie oraz przez ręce Księży z parafii po wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP  w Jeżowie, osobom chorym i samotnym.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach. Wśród uczniów klas 1 – 3 zwyciężył Łukasz Owczarek, II miejsce zdobyła Martyna Seroczyńska a III miejsce zajął Mateusz Loba. W kategorii uczniów klas starszych I miejsce zdobyła Magdalena Chojnacka, II miejsce Patrycja Białek zaś III miejsce Marta Barańczyk.

Komisja przyznała też cztery wyróżnienia dla: Łukasz Porczyka, Niny Janowskiej, Konrada Nielepkowicza oraz Karoliny Borowińskiej. Po uroczystym rozdaniu dyplomów i nagród pokazano uczniom kartki przygotowane dla ciężko chorej Natalki, której ze względu na stan zdrowia, rodzice chcieli przyspieszyć święta.

Trzecia część Dnia Wolontariatu to spotkanie uczniów klas VII i VIII z panem Przemysławem Wieczorkiem. Pan Przemysław jest osobą niepełnosprawną, która w wieku 20 lat straciła ręce  w wypadku. Opowiedział i pokazał filmami, jak wyglądało i jak teraz wygląda jego życie. Opowiedział o okresie w swoim życiu, kiedy był uzależniony od narkotyków, alkoholu i papierosów. Mówił i śpiewał o tym, jak się czuł po wypadku oraz dzięki komu podniósł się i jest teraz szczęśliwym człowiekiem. Wielu z uczestników spotkania miało łzy w oczach. To wydarzenie dla wszystkich uczestników było prawdziwą lekcją pokory i wiary, że gdy coś złego nas spotka zawsze jest obok nas drugi człowiek, dzięki któremu podniesiemy się z kolan.

Autor: Adriana Ferlich, Małgorzata Nielepkowcz