„Szkoła pamięta”

Już trzeci raz w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jeżowie uczniowie oraz pracownicy zaangażowali się w akcję prowadzoną przez Szkolne Koło Wolontariatu. W tym roku odpowiedzieliśmy na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w całej Polsce ogłosiło akcję dla placówek oświatowych pt.: „Szkoła pamięta”.

Nasi uczniowie i tym razem nie zawiedli. Uzbieraliśmy bardzo dużą ilość zniczyi z wolontariuszami odwiedziliśmy groby na jeżowskich cmentarzach. Dzieci co roku pamiętają o bohaterach, którzy oddali swoje życie w walce na polach pod Jeżowem, dlatego wolontariusze zapalili znicze na grobach żołnierzy.

Inni członkowie wolontariatu udali się wraz z opiekunami na cmentarz parafialny. Tu było dużo pracy. Znaleźliśmy groby stare i opuszczone. Ochoczo zabraliśmy się do pracy i oczyściliśmy chociaż część z nich. Podczas wykonywania tych czynności zastał nas pan Andrzej Sętkowski, dawny mieszkaniec Jeżowa. Podszedł do nas z zapytaniem kim jesteśmy. Po wyjaśnieniu nie pozostał obojętny na podejmowane przez nas działania i z chęcią zabrał się do pracy. Teraz czyszczenie grobu poszło dużo sprawniej.
Wolontariusze podczas pobytu na cmentarzu parafialnym nie tylko szukali opuszczonych i starych grobów. Odwiedziliśmy również miejsca pochówku pracowników szkoły oraz osób zasłużonych dla naszej gminy. Zapaliliśmy znicze
a przy grobach z początku XX wieku rozmawialiśmy o czasach I wojny światowej, kiedy nasza Ojczyzna odzyskiwała niepodległość. Ta akcja to dla Wolontariuszy prawdziwa lekcja historii.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i przynieśli znicze.

Szczególne podziękowania kierujemy do pana Andrzeja Sętkowskiego, który pomagał nam podczas prac na cmentarzu.
Dobro zawsze wraca! Życzymy Panu wielu lat zdrowia!

Autor: Adriana Ferlich,Małgorzata Nielepkowicz