Wycieczka do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 02 października 2019 r. odbyła się wycieczka do Warszawy, na którą pojechali uczniowie z czterech szkół podstawowych powiatu brzezińskiego, w tym również czternaścioro uczniów klas VII z naszej szkoły pod opieką Pani Anny Szeligowskiej.

Wyjazd był możliwy dzięki uprzejmości mieszkańca naszego powiatu – Posła na Sejm RP Pana Romana Sasina, który ufundował wszystkim uczniom przejazd autokarem.

Celem naszej podróży było wejście i obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju. Całej podróży towarzyszyła wielka ciekawość tych szczególnych miejsc dla naszej Ojczyzny oraz poczucie wyróżnienia, iż to właśnie my tam jedziemy.

Po dojechaniu na miejsce jak najszybciej chcieliśmy dostać się do celu naszej podróży, ale wtedy okazało się, że trzeba wykazać się cierpliwością. Po załatwieniu formalności i przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, wreszcie dostaliśmy się do sali posiedzeń Sejmu.

Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje miedzy ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania „na żywo" do wiadomości telewizyjnych.
W podniosłej atmosferze tej chwili zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć.

Ucieszyliśmy się, kiedy do naszej grupy przyszła pani przewodnik, która oprowadziła nas po całym Gmachu Parlamentu i przekazała najważniejsze o nim wiadomości i ciekawostki. Dowiedzieliśmy się między innymi, że posłowie i senatorowie muszą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu, w pracach komisji, jeśli zaś ten obowiązek zostanie naruszony, są udzielane kary w postaci wysokiej grzywny.

Pełni wrażeń opuściliśmy Gmach Parlamentu i na zakończenie wycieczki spędziliśmy kilka chwil pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego PaństwaPodziemnego, który jest hołdem dla wszystkich kombatantów AK.  Jest on swoistym darem narodu polskiego, który ma przypominać o etosie i bohaterstwie ludzi, tworzących struktury Podziemnego Państwa Polskiego oraz o konieczności ponoszenia największych ofiar dla dobra Ojczyzny.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru, aby wrócić do Jeżowa. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni sponsorom i organizatorom tej wycieczki do tak szczególnego miejsca, gdzie zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoja wiedzę i doświadczenie.

Bardzo dziękujemy.

Autor: Anna Szeligowska