Przedstawienie teatralne „ Dziewczynka z zapałkami” - na podstawie baśni H.Ch Andersena

Zimowy czas to wyjątkowe chwile, kiedy wraz z dziećmi możemy poddać się refleksji mijających świąt, uwrażliwić na losy drugiego człowieka, zapoznać dzieci z prozą i poezją o tematyce zimowej. Grupa Oa we współpracy z klasą Ia przygotowały niezwykle wzruszający spektakl teatralny pt. „Dziewczynka z zapałkami”.

Został on wystawiony dla dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w dniu 16 stycznia, natomiast 18 stycznia dla klas I –III.

Profesjonalnie odegrane role oraz oryginalne aranżacje i choreografia sprawiły, że dzieci oraz zaproszeni goście: rodzice i dyrekcja szkoły byli świadkami pięknego wydarzenia.

Scenografia oraz niezbędne akcesoria zostały częściowo wykonana z materiałów recyklingowych.

Akcja przedstawianej przez dzieci baśni Andersena rozgrywa się na ulicy w wigilijny wieczór. Rozpoczyna ją scena chodzącej po ulicy dziewczynki, która próbuje sprzedać zapałki. Na swojej drodze spotyka przechodniów, którzy omijają ją zbywając słowami „nie dziecko nie potrzebuje zapałek”, „ odejdź z drogi”, „święta to czas dla porządnej rodziny”. Chociaż wielu ludzi ją mijało nikt się nią nie zainteresował, ani jej nie pomógł. Było coraz bardziej późno, wokół niej tańczyły śnieżynki, ciemno i zimno, a dziewczynka wciąż siedziała na dworze. Ponieważ była bardzo zmarznięta próbowała się ogrzać zapalając zapałki. Najpierw jedną, drugą, trzecią… W blasku zapalonych zapałek widziała „inny lepszy świat”. Jednak naszej opowieści zmieniono zakończenie i zaproszono dziewczynkę na wigilię do grupy przedszkolnej, by nie była sama.

Zmieniona interpretacja baśni H. Ch. Andersena pozwala dzieciom zrozumieć, że czas świąt to czas wyjątkowy, kiedy nikt nie powinien czuć się samotny i nieszczęśliwy, i nie tylko w ten czas. Warto pomagać innym, dobro powraca i za dobre serce ludzie odpłacają dobrem.

Autor: Monika Wilkowska