Przedszkolne Andrzejki

29 i 30 listopada 2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki – święto znane od bardzo dawna.  W czwartek wróżyły młodsze grupy, a w piątek 5 i 6-latki. Przedszkolaki z każdej grupy chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić, co je czeka.  Udekorowana sala oraz przygotowane rekwizyty stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom.

Dużo  radości przyniosła maluszkom postać czarodziejki, która przeniosła dzieci w czas magii i czarów. Po słowach:Czary-mary, czary-mary, czary-mary, hu, hu, hu. Hokus-pokus, ksz-ksz.  Abra-kadabra, abra-kadabra, bęczaczęły się andrzejkowe wróżby. Dzieci losowały przedmioty ukryte pod tajemniczą czapeczką, kręciły butelką, aby dowiedzieć się, co czeka je w przyszłości. Losując przedmioty z magicznego pudełka dowiedziały się, kim zostaną w przyszłości. Wybierając kolorowe karteczki, zebrały informacje, na co muszą szczególnie uważać, a losując karteczki z magicznej szkatułki dowiedziały się, czego mogą spodziewać się w najbliższym czasie. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami szybkimi i przytulańcami oraz słodkim poczęstunkiem.

Starszaków odwiedziła czarownica na miotle oraz jej zaprzyjaźnione czarodziejki i jednorożec. Podekscytowane przedszkolaki nauczyły się magicznych słów: Czary mary, czary mary niech się spełnią Adrzejkowe czary”. Czarownica wyjaśniła dzieciom historię święta oraz przeprowadziła kilka zabaw i wróżb min. latanie na miotle, losowanie ulubionych kolorów - poznanie ich znaczenia, ustawianie butów i wiele innych. Wielką atrakcją okazały się wróżki, które przy stolikach wróżyły chętnym dzieciom. Każde dziecko za wróżbę otrzymywało słodką niespodziankę. Starszaki pełne radości, podekscytowania chłonęły zebrane wróżby. Ostatnim punktem imprezy andrzejkowej było wspólne zdjęcie z wszystkimi czarodziejkami, jednorożcem i czarownicą.

Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

Spotkanie andrzejkowe w młodszych grupach przygotowała pani K. Kurek natomiast w starszych pani M. Wilkowska we współpracy z Szkolnym Samorządem Uczniowskim.