Wycieczka uczniów klas IV i V do Warszawy

W dniu 24 października 2018 r. uczniowie klas IV i V pod opieką nauczycieli:  p. Jolanty Kruz – Zglińskiej, p. Iwony Stępniarek, p. Barbary Sawickiej, p. Bartłomieja Madry i p. Klaudii Susik wyjechali na wycieczkę do Warszawy.

Z pod budynku naszej szkoły wyruszyliśmy o godzinie 8.00., a o godzinie 10.00 byliśmy już na miejscu.

Pierwszym miejscem, jakie zwiedziliśmy był Stadion Narodowy. Powstał  on na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012r. Jest to wielofunkcyjny obiekt sportowy, który ma spełniać przede wszystkim funkcje: sportowo- widowiskową, kulturową, biurową, handlową oraz hotelową.

Pod opieką pana przewodnika obejrzeliśmy strefę piłkarza. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny, to  z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie! Wszyscy byliśmy zachwyceni stadionem (trybunami, szatnią piłkarzy, a także warunkami sanitarnymi). Każdy uczestnik mógł  zrobić sobie zdjęcia oraz zadać nurtujące go  pytania przewodnikowi, na które pan chętnie udzielał odpowiedzi. Następnie udaliśmy się na smaczny obiad.

Spacerując ulicami stolicy przeszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to jedna z najnowocześniejszych instytucji europejskich ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością, promująca innowacyjną komunikację naukową.  W instytucji tej  spędziliśmy około 3 godzin. Każdy uczestnik wycieczki znalazł coś dla siebie. W „Koperniku”  mogliśmy wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez pracowników centrum. Obejrzeliśmy pokaz „Pogromcy burz”, podczas którego dowiedzieliśmy się jak powstają wyładowania burzowe i jak się przed nimi chronić. Braliśmy też udział  w warsztatach w majsternii.

Majsternia to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, przekona się, że „myśli lepiej, niż myśli”. Przy stołach warsztatowych mogliśmy samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Zabawa była wspaniała, choć na początku nie było łatwo.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było lotnisko Chopina w Warszawie. Tam  z tarasu widokowego o długości 150m obserwowaliśmy starty  samolotów. Obejrzeliśmy także halę odlotów i stanowiska odprawy. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę udaliśmy się w podróż powrotną.

Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w MC Donald’ s w Rawie Mazowieckiej. Podróż powrotna minęła nam szybko. Bezpiecznie wróciliśmy pod szkołę o  godz. 20.00, gdzie czekali na nas rodzice.

Wyjazd do Warszawy to naprawdę niesamowite przeżycie. Jest tam tyle ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wróciliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś ponownie odwiedzimy stolicę naszego państwa.

Autor: Iwona Stępniarek