Ogólnopolska Akcja Czytelnicza

W dniu 8 czerwca 2018r. uczniowie klas I-VII oraz II- III gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Jak nie czytam, jak czytam”, której głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów i nauczycieli wszystkich typów szkół w Polsce i za granicą.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15 roku życia), promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo. Wszyscy w tym dniu przynieśli swoje ulubione książki.

O godzinie 10.00 odbyło się wspólne czytanie książek. Uczniowie  rozmawiali na temat swoich zainteresowań czytelniczych, domowego księgozbioru. Była to też świetna okazja do wymiany książek między uczniami oraz zachęcenia koleżanek i kolegów do przeczytania wybranej pozycji.

Do akcji włączyły się również przedszkolaki. Dzieci mogły posłuchać czytanych przez nauczycieli bajek, wierszy lub ciekawych opowiadań, obejrzeć książeczki przyniesione przez innych oraz pochwalić się swoją  domową biblioteczką.

W dobie Internetu, takie akcje z pewnością są bardzo potrzebne.

Autor: Anna Prasek