Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jeżowie

95-047 Jeżów

ul. Wojska Polskiego 2

(46) 875-53-33

  • Kontakt

    Zespół Szkolno - Przedszkolny

    ul. Wojska Polskiego 2

    95-047 Jeżów

    Tel. 046 875 53 33

    Fax: 046 875 53 33

    e - mail: szkola-jezow@wp.pl

     

     

  • Lokalizacja

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-05-19

    Imieniny: Celestyny, Iwony

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1674417
    • Do końca roku: 226 dni
    • Do wakacji: 33 dni

Spotkanie z policjantem, pielęgniarką i strażakiem

Nasza szkoła przystąpiła do II Ogólnopolskiego Konkursu: „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń”.

W ramach realizacji zadań zostały przeprowadzone spotkania uczniów klas I- III oraz IV-VI z policjantem, pielęgniarką oraz strażakiem.

Spotkanie z policjantem

 

            W dniu 16.01.2013 r. odbyła się pogadanka z uczniami naszej szkoły z funkcjonariuszem z Zespołu Ds. Nieletnich podkom. Przemysławem Kukiełką z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach. Spotkanie odbyło się na temat: „Bezpiecznego zachowania w szkole, w domu, na ulicy i zagrożenia z tym związane”.

            Policjant przypomniał dzieciom o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Przestrzegał przed urządzaniem ślizgawek na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach. Przypominał, ze na sankach można zjeżdżać tylko tam, gdzie górki nie kończą się na jezdni lecz w bezpiecznych miejscach, z dala od ruchliwych dróg. Dziecko przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Funkcjonariusz powiedział o sposobach postępowania w kontaktach z obcymi osobami a także o zagrożeniach mogących spotkać najmłodszych.

            Dzieci dowiedziały się także, jak zachowywać się w różnych nietypowych sytuacjach życiowych,  o obowiązku noszenia na ubraniu elementów odblaskowych, o wybieraniu nie najkrótszej, ale najbezpieczniejszej drogi do szkoły.

            Słuchacze mieli również okazję w praktyczny sposób wykorzystać zdobyte wcześniej wiadomości, gdyż pod bacznym okiem policjanta ćwiczyli poruszanie się po jezdni, by utrwalić prawidłowe zachowania w drodze do szkoły, zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym oraz jak chronić się przed atakiem psa.

            Spotkanie to było dla uczniów ciekawe i pouczające. Mogli zadawać pytania na interesujący ich temat. Pogadanki o takiej tematyce budzą we dzieciach świadomość, że należy dbać o swoje bezpieczeństwo.

 

Spotkanie z pielęgniarką


     Przeprowadzone zostały także spotkania uczniów klas I- III oraz IV-VI z pielęgniarką Ośrodka Zdrowia w Jeżowie - Małgorzatą Tereszczuk. Temat dotyczył udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej pielęgniarka przeprowadziła pogadankę nt. odmrożeń, oparzeń, krwotoków, złamań, zwichnie i omdleń oraz omówiła różne rodzaje ran. Uczniowie zapoznali się z prawidłowo wyposażoną apteczką oraz przeznaczeniem i zastosowaniem wszystkich  rzeczy, które się w niej znajdują. W części praktycznej pielęgniarka demonstrowała w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przy omdleniach, złamaniach oraz jak prawidłowo opatrywać rany. Po instruktażu przyszedł czas na  działania praktyczne uczniów. Mieli okazję zdobytą wiedzę zastosować w praktyce. Udzielali pierwszej pomocy we wszystkich omawianych przypadkach. Obmywali rany i zakładali opatrunki. Uczniowie świetnie  sobie radzili. Robili to bardzo fachowo.

 

Spotkanie ze strażakiem

 

            Dnia 31.01.2013 r. uczniowie klas I-VI spotkali się ze strażakiem ochotnikiem Dariuszem Foksem. Podczas spotkania poruszane były tematy bezpiecznego zachowania w domu, szkole i na ulicy oraz radzenia sobie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach życiowych. Uczniowie zostali podzieleni na grupę młodszą klasy I-III oraz starszą klasy IV-VI.

            W czasie zajęć strażak zaprezentował, a następnie uczył dzieci:

  1. Pierwszej pomocy: Basic Life Support; postępowania gdy poszkodowany oddycha, kiedy nie oddycha; w przypadku omdleń; pozycji bocznej ustalonej.
  2. Ewakuacji podczas niebezpiecznych zdarzeń: Kolejności postępowania w czasie pożaru w domu, w szkole; ewakuacji ludzi i mienia.
  3. Zachowania w sytuacjach stresowych: pomocy psychicznej poszkodowanemu; opieki podczas przemarznięć, prawidłowego alarmowania odpowiednich służb.

 

            Zaprezentowany i przećwiczony został schemat rozmowy telefonicznej na numer alarmowy. Uczniowie dowiedzieli się jaka jest prawidłowa kolejność przekazywania informacji podczas zgłaszania wypadku.

 

Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w następujący sposób: po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaje się:

  • swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,
  • adres i nazwę obiektu,
  • co się pali, na którym piętrze,
  • czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.


Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

 

            Strażak zwrócił uwagę uczniom jak mają się zachowywać aby przebywać bezpiecznie w szkole, domu i na podwórku. Przypomniał, że:

-        nie wolno bawić się zapałkami, nie zasypiać przy zapalonej świecy,

-        nie wolno przeciążać przedłużaczy elektrycznych

-        trzeba posiadać podstawowe wyposażenie apteczki,

-        dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń ze względu na niebezpieczny CZAD

-        nie dotykać gorących naczyń, by uniknąć poparzenia,

-        wyłączać sprzęt RTV i AGD podczas burz,

-        trzeba znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy,

-        należy nie bać się alarmować o niebezpiecznych zdarzeniach

-        trzeba znać podstawowe telefony alarmowe: 997, 998, 999.

 

 

            Uczniowie mogli ćwiczyć i utrwalać poznane wiadomości przy użyciu fantomu. Sami też chętnie brali udział w scenkach sytuacyjnych jako ratujący albo ratowani. Na koniec celem przypomnienia i utrwalenia, wszyscy jednym głosem przypomnieli numery alarmowe:
997- na policję

998- do straży pożarnej

999- na pogotowie

112- europejski numer alarmowy