„Betlejem Polskie” – Lucjana Rydla w Szkole Podstawowej w Jeżowie

19.12.2012 r. w Szkole Podstawowej w Jeżowie odbyło się wigilijno-patriotyczne przedstawienie. Uczniowie klas IV, V i VI wystawili „Betlejem Polskie” z inspiracji i w oparciu
o utwór Lucjana Rydla.

„Betlejem Polskie” napisano 108 lat temu, najpierw wystawiono je w Teatrze Lwowskim,
a następnie w Krakowskim Teatrze Ludowym. W Jasełkach Rydla, Pan Jezus rodzi się
w Polsce. Herod nie jest władcą starożytnej Palestyny, tylko ciemiężycielem Polski. Trzej Królowie to: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski, a w ich orszaku idą do Dzieciątka Jezus postacie – symbole polskich walk i cierpień: Husarz, Kosynier Kościuszkowski, Powstaniec z 1863 r. Naszym przedstawieniem przypomnieliśmy zebranym barwny, rydlowski fresk narodowych losów, które uzupełniliśmy postaciami z historii XX w. W Jasełkach wystąpiła łączniczka z Powstania Warszawskiego 1944 r. i reprezentantka Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z 1980 r. Ponadto nasze przedstawienie ubogaciliśmy grą i śpiewem kolęd, pastorałek i patriotycznych pieśni w wykonaniu naszego szkolnego chóru, który prowadzony jest przez Panią Małgorzatę Szymczak. W przygotowanie Jasełek duży wkład pracy włożyły Panie katechetki: Beata Szulc i Jolanta Szulc. Swoją obecnością zaszczycili nas licznie zaproszeni goście.