22 marca - Światowy Dzień Wody

22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 roku.  Główną przyczyną utworzenia Światowego Dnia Wody było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem z niewystarczającą ilością wody pitnej. A jak wiadomo, bez wody niemożliwe będzie życie na naszej planecie. Ten Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania.

Ja, Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możemy coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w swoim życiu. Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena – woda ma ogromną i złożoną wartość dla naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności naszego środowiska naturalnego. W gospodarstwach domowych, szkołach i miejscach pracy – woda oznacza zdrowie, higienę, godność i produktywność.

Obecnie woda jest skrajnie zagrożona przez rosnącą populację, rosnące wymagania rolnictwa i przemysłu oraz pogarszające się skutki zmian klimatycznych. W każdym poradniku na temat zdrowego trybu życia znajdziemy informacje o tym, że należy pamiętać o piciu wody. Jest ona podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała, reguluje ciśnienie, oczyszcza organizm z toksyn czy utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała.

Ile należy pić dziennie wody? – dorosły człowiek powinien wypić w ciągu dnia około 2 litry.

Woda to życie – te słowa należy rozumieć jako metaforę, ale i dosłownie. Wszystkie organizmy zamieszkujące ziemię potrzebują wody. Bez niej człowiek jest w stanie przeżyć zaledwie kilka dni. Według raportu UNESCO aż 78% zawodów na całym świecie jest zależnych od wody, w największym stopniu rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo. Około 2/3 globalnego zużycia wody pochłania nawadnianie upraw, dzięki którym można wyprodukować około 40% światowego pożywienia. Jest ona także potrzebna do zapewnienia produkcji energii elektrycznej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zużywa nawet do 100 litrów wody dziennie. Tymczasem zasoby wody na świecie kurczą się, a w Polsce już od kilku lat występuje niedobór wody.

Miliony ludzi na całym świecie nie mają też dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Trudno lekceważyć fakt, że każdego roku blisko dwa miliony ludzi umiera z powodów związanych z zanieczyszczeniem wód pitnych, z czego większość to dzieci. Dużym problemem jest też wzrost zanieczyszczeń. Woda pitna staje się więc na świecie dobrem deficytowym.

Przede wszystkim jednak powinniśmy postawić na oszczędność wody w codziennym życiu.

Najwięcej wody zużywamy do mycia się (36 proc.) oraz spłukiwania toalety (30 proc.). Pranie w przeciętnym polskim domu pochłania około 15 proc. wody, a mycie naczyń – 10 procent.

Aby skutecznie oszczędzać wodę, wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków.

Możemy to robić na kilka sposobów:

• zamykając kran z wodą podczas mycia zębów,
  • naprawiając nieszczelną spłuczkę czy nieszczelną instalację,
  • myjąc naczynia w zakorkowanym zlewie, a nie pod bieżącą wodą.
  • wykorzystując powtórnie wodę z umywalki czy wanny do spłukania WC.

Ważne jest, by w życiu codziennym zachować umiar i odpowiedzialność w korzystaniu z wody. Wprowadzenie zmian w codziennym gospodarowaniu wodą nie tylko pozytywnie wpłynie na wysokość rachunków, ale przede wszystkim pomoże walczyć z niedoborem wody.

,,Pamiętajmy woda to skarb, a więc bardzo dbajmy o wodę.”

DZIEŃ WODY W NASZEJ SZKOLE

Punkty do Super Klasy

Kategoria klas I-III

Klasa I - 10 punktów

Klasa II - 10 punktów

Klasa IIIa - 10 punktów

Klasa IIIb - 15 punktów

Kategoria klas IV- VIII

Klasa IVa - 10 punktów

Klasa IVb - 15 punktów

Klasa Va - 10 punktów

Klasa Vb - 15 punktów

Klasa VIa - 10 punktów

Klasa VIb - 10 punktów

Klasa VIIa - 5 punktów

Klasa VIIb - 10 punktów

Klasa VIII -  punktów 10

Poniżej prezentujemy gazetki klas I-VIII na drzwiach. Zobaczcie sami jaką mamy zdolną młodzież.

Autor: Kinga Delewska - Dobruszek

kl.IVb