Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jeżowie

95-047 Jeżów

ul. Wojska Polskiego 2

(46) 875-53-33

  • Kontakt

    Zespół Szkolno - Przedszkolny

    ul. Wojska Polskiego 2

    95-047 Jeżów

    Tel. 046 875 53 33

    Fax: 046 875 53 33

    e - mail: szkola-jezow@wp.pl

     

     

  • Lokalizacja

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-20

    Imieniny: Agnieszki, Amalii

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1649055
    • Do końca roku: 255 dni
    • Do wakacji: 62 dni
Jesteś tutaj: Start / Historia

Historia

Rys historyczny szkoły w Jeżowie

Na Nizinie Mazowieckiej w województwie łódzkim, powiecie brzezińskim leży jedna z najstarszych miejscowości zachodniego Mazowsza - Jeżów. To tutaj Bolesław Krzywousty obdarował klasztor i benedyktyńskie duchowieństwo w Jeżowie licznymi darami. Mieszkańcy wioski od lat zajmują się rolnictwem, rzemiosłem i handlem, a część szuka dodatkowego zarobku w miastach.

 „Zarys dziejów Jeżowa” autorstwa Jana Józefeckiego i naszej polonistki Marii Piekut podaje, że w XV w. funkcjonowała tutaj szkoła parafialna, gdyż już w 1406 r. w aktach Akademii Krakowskiej zanotowano studenta z Jeżowa – Spitto Stanislai de Jeszow, a 40 lat później studiowało tam już 7 synów mieszczan Jeżowskich.
         

W czasie zaborów lekcje w jeżowskiej „ uczyliszcze” ograniczały się do wkuwania po rosyjsku genealogii rodziny carskiej i skandowania „po ruski” pieśni „ Boże chroń cara”.

W latach 80-tych XIX wieku w miejscu centralnym obecnego Cmentarza Wojennego powstała kaplica, w której znajduje się grobowiec rodziny Rozwadowskich, wokół którego - wiosną 1940 r. - po ekshumacji złożono żołnierzy walczących we wrześniu w bitwie pod Jeżowem- Patronów naszej Szkoły.

Podczas I wojny światowej mieszkańcy Jeżowa organizowali małe punkty nauczania podziemnego- lekcje odbywały się w domach prywatnych. Z informacji uzyskanych z rozmów  z mieszkańcami wynika, że w okresie międzywojennym szkoła mieściła się w 3 punktach
w wynajętych lokalach. Z rozmowy z byłym kierownikiem szkoły Edmundem Mazurkiewiczem wynika, że około roku 1929 po rozparcelowaniu majątku w Mikulinie na cele szkoły został przekazany dworek byłego dziedzica. W ten sposób uczniowie z Jeżowa zyskali budynek na własność. Mimo to pomieszczeń nie wystarczyło, wynajmowano jeszcze 2 budynki przy ulicy Łowickiej i ulicy 3 Maja. W takich warunkach odbywało się nauczanie do roku 1939.

Przed wybuchem II wojny światowej kierownikiem jeżowskiej szkoły był Bolesław Ścibiorek.

W czasie okupacji naukę podejmowano na tajnych kompletach organizowanych głównie przez  w/w kierownika szkoły. Podkreślić należy, że oprócz nauczania podstawowego w latach 1945-1950 organizowane były kursy dla analfabetów. Ponadto trzykrotnie organizowano zajęcia w zakresie szkoły podstawowej dla dorosłych, które ukończyło 48 osób.

W Polsce Ludowej Jeżów doczekał się nowej szkoły. Oddana została do użytku dnia 12 kwietnia 1958 r. Została pobudowana z państwowych dotacji. Wartość budynku w ówczesnej walucie wynosiła 2,5 miliona złotych. Na terenie naszej Gminy działało kilka punktów filialnych, które miały swe siedziby w Popieniu, Jasieninie Małym, Rewicy i Taurowie.
Wyjątek stanowiła Szkoła Podstawowa w Woli Łokotowej, która była oddzielną placówką oświatową w latach 1964-1976 i ponownie od lat 1983-1998, a w latach 1976-1983 była punktem Filialnym Szkoły Podstawowej w Jeżowie.
Nauczyciele punktów filialnych wchodzili w skład grona pedagogicznego w Jeżowie.


Na przełomie lat 1958-2017 funkcję Dyrektora Szkoły pełnili:

p.Cecylia Dygas, p.Mieczysław Staruch, p. Józefa Wyszomirska, p. Barbara Borowińska, p. Aniela Maślakiewicz, p. Bogumiła Kencler,  p.  Anna Szeligowska, p. Lucyna Klemba.


Od 1 września 2017r. obowiązki Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jeżowie pełni pani Sylwia Kotowska.